10 порад як дати гроші в борг

Багато запитань отримую від клієнтів як дати гроші в борг.
Доволі давно, десь років з п’ять, я практикую схему, яку перевірив і підтвердив у судах. З нею зараз і ділюся з вами. Я не претендую на унікальність чи оригінальність, просто більшість забуває, або ігнорує прості превентивні кроки.


До діла.

Порада #1. При переданні грошей складіть договір позики.

Наш бланк договору дещо відрізняється від шаблонних в Інтернеті. Він буде хорошим розширенням можливостей розписки. До договору, звичайно ж, складіть розписку про отримання грошей. Договір і розписку нотаріально завіряти не має необхідності. Договір позики можете роздрукувати, а розписку позичальник хай пише від руки. Договір – 2 примірника. Розписка – 1 примірник.

Порада #2. Обов’язково вказувати повну назву валюти

– долари США, а не просто долари і не графічне  зображення валюти. Суму вказуєте цифрами і в дужках прописом.

Порада #3. Обговоріть як буде повертатися борг – одноразово чи частинами.

Якщо частинами, визначте дати черговості повернення і розмір сум. Можете скласти графік на зразок банківським договорам.

Порада#4. Встановіть відповідальність за не повернення грошей: штраф, пеню.

Пеню і штраф не має сенсу встановлювати захмарні – суд буде розглядати з огляду розумності і справедливості. Річні, що передбачені у розмірі 3%, до речі, можете збільшити, що дозволено ч.2 ст. 625 ЦК України.

Порада#5. Збільште строк позовної давності щодо відповідальності.

Це строк за який можна нараховувати пеню та штраф. Позовна давність для пені (штрафу) – 1 рік. Ви можете збільшити до 3-х років, чи на інший строк. Дозволяє таке зробити ст. 259 ЦК України.

Порада#6. Встановіть відсотки за користування своїми грошима.

Як зазначив Верховний суд України у своїй постанові від 18.07.2012р. для цього не потрібно фінансової ліцензії.
Рекомендуємо обрати середню банківську річну ставку.

Порада#7. Визначте спосіб повернення грошей

На банківську картку, особисто, поштовим переказом, на банківський рахунок, тощо.
З практики – часто, при поверненні позики частинами, недоцільно щомісячно особисто зустрічатися. Якщо проводити через банківські рахунки – є ймовірність потрапляння інформації до податківців. Спробуйте застосувати електронні гроші – досить хороша альтернатива (наприклад, Вебмані).

Порада#8. Всім одруженим (заміжнім) – отримайте згоду своєї «половинки».

Згоду, звичайно письмово, отримує і позичальник (щоб отримати гроші в борг) і позикодавець (щоб дати гроші в борг).

Порада#9. У будь-який момент позику (її частину) може бути достроково повернено.

Прописуємо це в договір позики. В житті виявилося, що ситуації складаються так, що це доречно  як для позикодавця так і позичальника.

Порада#10. Повернення боргового документу.

При поверненні всієї позиченої суми позичальнику повертається розписка з відміткою про виконання, наприклад: «відповідно до договору позики від ДАТА грошові кошти в сумі повернені П.І.Б. повністю, ДАТА. Будь яких претензій не має». Якщо неможливо повернути – написати розписку з таким ж текстом. ( ст. 545 ЦК України).

Якщо у вас виникають складності у стягненні боргу за розписками, чи у Вас нема часу самостійно займатися цим питанням, ми завжди готові відразу приступити до роботи.