Сплата аліментів

В даній статті розглянемо питання добровільної сплати аліментів.

В більшості побутує думка, що аліменти можливо сплачувати лише примусово за рішенням суду (так здається надійніше та вигідніше). Створюють таку ситуацію «сарафанні» рекомендації, які далекі від правового розуміння питання.

Право на отримання аліментів існує незалежно від того, чи розірвано шлюб чи ні. За нашою практикою нерідко все можна вирішити мирно, а подання позову про стягнення аліментів «сердить» чоловіків і виплати здійснюються виключно за рішенням суду, суми яких не задовольняють позивача. Крім того, платники аліментів затримують виплати, змінюють місця роботи, влаштовуються на роботу неофіційно.
Виділяти гроші на утримання своїх неповнолітніх дітей, звісно, можна просто так, без будь-яких примусів.

Зверніть увагу! Краще все оформити документально.

сплата аліментів

Порада #1. Потурбуйтеся про підтвердження передання грошей.

Якщо є постійна офіційна робота, можна звернутися до бухгалтерії за місцем роботи з проханням перераховувати частину заробітку як аліменти (не менше 30 відсотків  прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку - ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України) з кожної виплати заробітної плати. Такі відрахування можна в будь-який час відкликати, або зробити строковими.
Якщо самі виділяєте гроші, передаючи з рук в руки, відбирайте розписку з текстом:

Я, Прізвище Ім’я По-батькові число місяць рік отримала гроші від Прізвище Ім’я По-батькові на утримання дитини Прізвище Ім’я По-батькові в сумі _____________ грн. за ____________ місяць 201_року.

Якщо перераховуєте через відділення зв’язку чи банк в призначенні платежу не забувайте вказувати: «аліменти на дитину за _______ місяць». Всі квитанції (платіжні доручення) зберігайте постійно, без обмеження строку.

Порада #2. Укладіть договір про сплату аліментів на дитину

Укладений письмово і нотаріально посвідчений, врегулює розмір, спосіб та строки сплати аліментів (ч. 1 ст. 189 СКУ). Розмір аліментів сторони визначають за домовленістю між собою (але не менше 30 відсотків  прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку - ч. 2 ст. 182 СКУ). У випадку визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі, договір повинен включати умови про індексацію (ч. 2 ст. 184 СКУ). Умови сплати аліментів можна включити в шлюбний договір. Перевагою договору над позовом є можливість стягнути аліменти примусово за скороченою процедурою. Як тільки платник аліментів не сплатив черговий платіж, договір можна надати нотаріусу для вчинення на ньому виконавчого напису. Після чого з цим договором можна напряму звертатися у державну виконавчу службу, яка надалі стягує кошти.

Позбавить платника аліментів необхідності періодично здійснювати платежі договір про припинення права на аліменти для дитини взамін на переоформлення  на неї права власності на квартиру, будинок, земельну ділянку, іншу нерухомість. Перед укладенням договору орган опіки та піклування надає дозвіл. Договір укладається батьками дитини у нотаріуса (нотаріально посвідчується) й підлягає державній реєстрації (ст. 190 СКУ). Але, якщо дитині 14 років вона сама є стороною договору. Право власності на нерухомість може бути переписане одночасно і на дитину і на того з батьків, з ким вона проживає (спільна часткова власність).
Однак, врегулювання питання сплати аліментів не звільняє того з батьків, хто проживає окремо від дитини, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на неї, викликаних особливими обставинами (хвороба, навчання тощо). Проте, це вже тема іншої статті.