Невиплата заробітної плати

Бізнес змушений постійно вдаватися до оптимізації витратної частини своєї діяльності. Такі кроки не популярні серед працівників підприємств, адже часто економія проводиться за рахунок прав самих працівників. Оплата праці є найпершим питанням, на яке звертають увагу. Ось в цьому і починаються грубі порушення права громадянина на працю і достойну її оплату. Один з пунктів економії - невиплата вже заробленого звільненим працівникам.
Як з цим боротися?
Ефективною є практика подання заяви до Держпраці (колишня Територіальна державна інспекція праці). В заяві викладаєте обставини порушення ваших прав на оплату праці: вказуєте ким працювали на підприємстві, з якого по який час, який розмір заробітної плати, і чи отримали «кровно зароблені» в повній мірі. Держпраці проводить перевірку підприємства і повідомляє Вас про її результати. Якщо виявить факт невиплати Вам заробітної плати, направляє матеріали в прокуратуру для прийняття рішення про порушення відносно керівництва кримінального провадження. Перспектива такого розгортання подій заставить керівництво чим швидше провести з Вами повний розрахунок, що пояснюється в цьому випадку закриттям кримінального провадження. Крім того, Держпраці перевіркою встановить факт невиплати заробітної плати, чим можна скористатися в суді як доказом.
На що можна розраховувати при зверненні у суд?
Роботодавець, крім виплати зароблених коштів, повинен сплатити за всі дні затримки середній заробіток. Якщо справа розглядається судом – по день винесення рішення судом. На моральну шкоду можна розраховувати, але її розмір Вас не надихне. Роботодавець може  доводити відсутність своєї вини в затримці виплат. Наприклад, «розіграти» в суді ситуацію, за якої Ви не з’являлися на його повідомлення для отримання коштів. Надішле вам повідомлення цінним листом з описом вкладення (чи телеграмою) і, коли ви з’явитися, знову нічого не отримаєте. Довести свою появу на території роботодавця буде не легко. В цьому випадку відправляйте йому телеграму з засудженням цього неподобства.
Вимоги виплати середнього заробітку за період затримки розрахунку і моральної шкоди можна висувати до роботодавця в суді навіть, якщо він провів розрахунок. Середній заробіток визначається на підставі даних бухгалтерії підприємства про Вашу середньоденну заробітну плату у формі довідки. Розмір моральної шкоди залежить від вмілого її обґрунтування і законодавчо не обмежується. Доцільно, на нашу думку, вимагати, розраховуючи моральну шкоду за кожен день її завдання, тобто за кожен день затримки виплат.