Як одержати свідоцтво про право на спадщину

 

Протягом 6 місяців з дня смерті людини, яка залишила спадок, Ви маєте написати заяву про прийняття спадщини до державного або приватного нотаріуса. Цей строк може бути продовжений судом за наявності поважних причин, через які строк був пропущений.
Прийняти частину спадщини не можна: або все, що належить Вам по заповіту чи закону, або нічого. Не забувайте, що одночасно успадковуються і майно, і зобов’язання померлого (борги, кредити тощо).
При цьому нотаріус має бути не будь-який, а той, що обслуговує район (місто), де була відкрита спадщина.
Місце відкриття спадщини визначається за однією із ознак:
- За останнім місцем проживання померлого спадкодавця;
- За місцезнаходженням більшої частини його нерухомого майна (наприклад, земельної ділянки або будинку);
- За місцезнаходженням більшої частини його рухомого майна (наприклад, автомобіля або меблів у найманій квартирі).
Ви самі визначаєте, за якою із ознак обирати нотаріуса, і пишете про це у заяві про прийняття спадщини. Не слід думати, що це потягне плутанину. Справа в тому, що той нотаріус, до якого першого надійшла заява про прийняття спадщини, повинен завести спадкову справу. Відомості про спадкову справу вносяться до єдиного загальнодержавного реєстру спадкових справ. Тому всі наступні заяви, які подаються будь-яким іншим нотаріусам, передаються ними до того нотаріуса, який першим завів спадкову справу.
Після прийняття заяви нотаріус повинен з’ясувати сам або з допомогою заявника:
- Факт смерті спадкодавця;
- Час і місце відкриття спадщини;
- Чи є підстави для закликання до спадкоємства інших осіб;
- Що підлягає спадкуванню;
- Борги спадкодавця;
- Чи є заяви про відмову від спадщини від інших осіб.

Після виконання необхідних нотаріальних дій нотаріус видає спадкоємцеві або спадкоємцям свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадкоємців більше одного, то кожному видається окреме свідоцтво, в якому зазначаються імена спадкоємців і частка кожного із них у спадщині.
Час, протягом якого нотаріус має видати свідоцтво про право на спадщину після спливу 6 місяців з дня смерті спадкоємця, законодавством не обмежений. Тому пам’ятайте - оформлення свідоцтва у найкоротший строк залежить від повноти наданих спадкоємцями документів та завантаженості нотаріуса.
Разом з тим, відсутність свідоцтва не позбавляє Вас права на спадщину, адже про вступ у спадщину ви заявили, подавши відповідну заяву. Однак продати чи подарувати успадковане нерухоме майно або автомобіль Ви не зможете, оскільки Ваше право власності на таке майно підлягає державній реєстрації, яка здійснюється на підставі свідоцтва про право на спадщину.
Майте на увазі, що Вам важливо не пропустити 6-місячний строк подачі заяви. При цьому якщо ви подали заяву неправильної форми, або не додали до заяви всіх необхідних документів, то за вказівкою нотаріуса можете усунути недоліки пізніше. Головне – подати заяву вчасно, а не ідеально правильно.